The Faribault Falcons girls hockey team is ranked #14 in the latest Class A Let's Play Hockey state rankings.  Breck, Warroad and Rochester Lourdes are in the top three.  The Falcons are the only state ranked Big Nine Conference team.

Faribault is 12-2 going into the holiday break with their two losses to Class AA Big Nine schools Northfield and Owatonna.  The Huskies loss came in overtime.  Both games were on the road.

Andover tops the Class AA girls hockey rankings with Edina, Minnetonka, Blake and Eden Prairie rounding out the top five.  The South Suburban Conference has four teams in the Top 20.  #14 Apple Valley, #16 Lakeville South, #17 Shakopee and #19 Burnsville.

The Class A boys rankings have no teams south of the metro listed in the top 20 in the state.  Hermantown, Warroad, East Grand Forks, Mahtomedi and Orono are in the top 5.

In Class AA boys, Eden Prairie, Maple Grove, White Bear Lake, Hill Murray and Rosemount are in the top 5.  There are three other South Suburban Conference teams in the top 19.  Lakeville South is #8, Lakeville North #10, Prior Lake #19.

The complete rankings are below.

Class A Girls

1. Breck
2. Warroad
3. Rochester Lourdes
4. Cloquet-Esko-Carlton
5. Mound Westonka
6. Proctor/Hermantown
7. South St. Paul
8. Chisago Lakes
9. Simley
10. Mahtomedi
11. Duluth Marshall
12. Hutchinson
13. St. Paul United
14. Faribault
15. Fergus Falls
16. Thief River Falls
17. East Grand Forks
18. Minneapolis
19. Orono
20. River Lakes

Class AA Girls

1. Andover
2. Edina
3. Minnetonka
4. Blake
5. Eden Prairie
6. Maple Grove
7. Forest Lake
8. Hill-Murray
9. North Wright County
10.Brainerd/Little Falls
11. Wayzata
12. Roseau
13. Blaine
14. Apple Valley
15. Holy Family
16. Lakeville South
17. Shakopee
18. Grand Rapids/Greenway
19. Burnsville
20 Stillwater

Class A Boys

1. Hermantown
2. Warroad
3. East Grand Forks
4. Mahtomedi
5. Orono
6. St. Cloud Cathedral
7. Alexandria
8. St. Paul Johnson
9. Thief River Falls
10.Gentry Academy
11. Little Falls
12. Duluth Denfeld
13. Mound Westonka
14. North Branch
15. Eveleth-Gilbert
16. Delano
17. Monticello
18. Tartan
19. Hutchinson
20. Simley

Class AA Boys

1.Eden Prairie
2. Maple Grove
3. White Bear Lake
4. Hill-Murray
5. Rosemount
6. Andover
7. Benilde-St. Margaret's
8. Lakeville South
9. Blaine
10.Lakeville North
11. Grand Rapids
12. Moorhead
13. Ediina
14. Wayzata
15. St. Thomas Academy
16. Blake
17. Cretin-Derham Hall
18. Roseau
19. Prior Lake
20. Stillwater

Enter your number to get our free mobile app