Let's Play Hockey released their latest high school state rankings today in boys and girls hockey.  The Faribault Falcons are still #14 in Class A.  The Falcons play Austin in Faribault Saturday night in one Section 1A semifinal.  The other features #8 ranked Rochester Lourdes facing Albert Lea in Rochester.

Breck still sits atop the girl Class A rankings.  The only other Big Nine girls team in the rankings is Northfield in others receiving votes in Class AA.  Dodge County also received votes in AA poll.

In Class AA girls Edina is in the top spot.  The South Suburban Conference is well represented.  Lakeville South is #16, Apple Valley #17, Burnsville #18 and Eastview #20.

In Class A boys St. Cloud Cathedral is on top followed by Hermantown and Warroad.  In Class AA boys #1 Andover  is followed by Blake and Eden Prairie.

Complete Let's Play Hockey listings are below.

Class A Boys

  1. St. Cloud Cathedral
    2. Hermantown
    3. Warroad
    4. Orono
    5. East Grand Forks
    6. Mahtomedi
    7. Duluth Denfeld
    8. Delano/Rockford
    9. Alexandria
    10. Little Falls

Others Receiving Votes:  Dodge County, Pine City, South St. Paul, Marshall, Simley, Breck, New Ulm, Tartan.

Class AA Boys

1. Andover
2. Blake
3. Eden Prairie
4. Moorhead
5. Rosemount
6. Cretin-Derham Hall
7. Benilde-St. Margaret's
8. Prior Lake
9. Hill-Murray
10.Maple Grove
11. Wayzata
12. Blaine
13. Lakeville South
14. White Bear Lake
15. Edina
16. Lakeville North
17. Stillwater
18. St. Michael-Albertville
19. Grand Rapids
20. Minnetonka

Others Receiving Votes:  Roseau, Forest Lake, Champlin Park, Hastings, Eagan, Burnsville, Eastview, Academy of Holy Angels.

Girls Class A

  1. Breck
    2. Warroad
    3. Cloquet-Esko-Carlton
    4. Proctor/Hermantown
    5. South St. Paul
    6. Chisago Lakes
    7. Mound Westonka
    8. Rochester Lourdes
    9. Mahtomedi
    10.Hutchinson
    11.Willmar
    12.Simley
    13. Duluth Marshall
    14. Faribault
    15. St. Paul United
    16. Orono
    17. New Ulm
    18. Thief River Falls
    19. Minneapolis
    20. River Lakes

Others Receiving Votes.  Luverne, East Grand Forks, Minneapolis, Fergus Falls, Hibbing/Chisholm, Marshall.

Class AA Girls

  1. Edina
    2. Andover
    3. Eden Prairie
    4. Maple Grove
    5. Minnetonka
    6. Blake
    7. Stillwater
    8. North Wright County
    9. Forest Lake
    10.Benilde St. Margaret's
    11. Holy Family
    12. Wayzata
    13. Brainerd/Little Falls
    14. Hill-Murray
    15. Roseau
    16. Lakeville South
    17. Apple Valley
    18. Burnsville
    19. Rogers
    20. Eastview

Others Receiving Votes :  Farmington, Alexandria, Champlin Park/Coon Rapdis, Blaine, Eagan, Sartell/Sauk Rapids, Shakopee, Dodge County, Northfield.

Enter your number to get our free mobile app